2009. október 18., vasárnap

Ujra varosnezes New Yorkban

Hosszu ido ota vegre volt idom ujra New Yorkban maszkalni, es ha mar volt par szabad hetvegem, akkor utnak is indultam. Egy kicsit mar kezdtem is beszorulni Manhattanbe es nem surun jottem ki onnan, csak ha utaztam el valahova. Igy itt volt az ideje egy Brooklyn-t, es Staten Island-et felfedezo turanak.

Oktober elejen latogatast tett kis varosunkba Habib mester, aki San Franciscoban huzott le egy evet, es hazautazasa elott eljott par napra meglatogatni minket. A lusta hetkoznapokra Feri kitalalta, hogy menjunk el a Fuerza Bruta nevu showra. Nem is tudom, hogyan kene megfogalmazni ezt musort igazabol, mert egy kis csoport szineszbol, es tancosokbol allo csapat adott elo egy produkciot. Ugye ez nem volt igy tul ertelmes mondat? Ezert inkabb beteszem a musor hivatalos videojat. Lenyeg, hogy egy sotet terembe vezenyeltek be minket, ahol tereloemberek segitsegevel allando forgasban voltunk, es alkalmazkodtunk a folyton valtozo diszletekhez. A video elejen egy csavo futott magaban egy futogepszeru emelvenyen, majd atugrott par kartondobozon, majd tancoltak egyett a podiumon. Es az utcso 20 percen a fejunk fole leengedtek egy atlatszo alju medencet, amiben lengen oltozott lanyok csusztak-masztak a hasukon vagy 20 percen at. Gondolhatjatok, hogy ez volt a kedvenc reszunk. Idonkent azert a dj, belespriccelt a tomegbe gozborotvaval, csak hogy igazan jo legyen a buli. A musor kb 70 perces volt, es a vegen akinek kedve tamadt az beallhatott a vizsugar ala, es ott rophatta a hasonloan orult embertarsaival. A video:



Es akik bevallaltak a vizespolo versenyt (jobbrol Feri, mellette Pavol a lakotarsa, es a szlovak haverjai)
Ez volt a kis kulturprogram a dolgos hetkoznapokra, amit varosnezes kovetett a hetvegen. Elso allomas Staten Island volt, ami Manhattantol Del-Nyugatra van, es az ot Borough egyike. Ot Boroughbol all New York City, amik a kovetkezok: Manhattan, the Bronx, Queens, Brooklyn es Staten Island. Teruletre ez a 3ik legnagyobb a maga kb 150 negyzetkilometerevel, amde lakossagra a legkisebb mert itt mindossze 500 ezren laknak. En komppal mentem at, ami egy 20-25 perces ut volt, es legnagyobb meglepetesemre ingyenes (ritka az ilyen) volt. Kulon jo dolog, hogy ez is elmegy a Szabadsag-szobor elott (na jo csak 300 meterre tole), igy akar ingyen is meg lehet tekinteni a holgyet. Ido hianyaban, csak a komp kikoto kornyeken setaltam, ahol talaltam itt egy baseball-palyat, nem rossz kilatassal, es egy szeptember 11-ei emlekmuvet.

Nem rossz a tajolasa. Akinek jo a szeme, az lathatja a hatterben Manhattan deli csucsket.

Az emlekmu, melynek a ket belso oldalan fel vannak sorolva azok Staten Island-i lakosok, akik a szeptember 11ei tamasban vesztettek eletuket. A pontos szamra mar nem emlekszem, de nagyjabol 150-200 ember szerepelt a tablakon. Az idojaras nem volt tul kegyes, mert viszonylag nagy kod volt, de azert el lehet kepzelni, hogy nem szar a ralatas innen Manhattanre.



A Verrazano-Narrows hid, amely Brooklyn-t koti ossze Staten Island-del. Mikor epult a 60as evek kozepen, akkor ez volt a vilag leghosszabb fuggohidja 1300 meteres hosszaval. Mara mar csak az USA leghosszabb hidja cimmel buszkelkedhet.
Ha tokeletes lett volna az ido, ilyen kep is keszulhetett volna...


de en csak ennyit lattam belole:)


Varosnezo turam kovetkezo allomasa a New York-i varoshaza, majd Brooklyn volt. A szokokut a City Hall elott van a Brooklyn-hid toveben.

Sajnos nem lehetett kozelebb menni, mert nagyon vedik a helyet, ezert csak oldalrol van rola kep.

A hires Brooklyn-hid. A maga nemeben ez is vilagszam volt, mert 1883as elkeszultekor nem sok ilyen hosszossagu hid volt (tobb mint 1800 meter). A wikipedia azt irja, hogy ez volt a leghosszabb fuggohid abban az idoben, de akkor az Verrazano-hiddal nem stimmel valami. Arra is azt irta, hogy amikor epult az volt a leghosszabb, de ha ez 80 evvel hamarabb keszult el, es 500 meterrel hosszabb volt, akkor valaki hulyeseget irt le. Na mindegy, mar igy maradt, de legalabb eszrevettem es hulyeseget nem irok le!:)
Itt a tartokabelek neznek ki nagyon jol, mert ahogy kozeledsz a pillerhez, ugy lesznek egyre surubben, es baromi jol nez ki. A fotok nem adjak vissza teljesen, de azert kaptok belole egy kis izelitot!


Tole eggyel eszakabbra a Manhattan-bridge
A varosnezes befejezo resze Brooklynban volt. Nem jartuk be az egesz varosreszt Ferivel, de azert tettunk egy jo ketoras setat. Szep csendes reszen voltunk, ami elegge nyugodt lakokornyezetet. Ertsd: nem dudalnak a taxisok, nincs nagy forgalom, latsz fakat az utcakon, csupa olyasmi ami Manhattanbol sokszor hianyzik. Nehogy aztan az jojjon le, hogy az nem tetszik ,de ez kicsit mas, es jo idonkent kimenni a nagy csendbe. Ja, es feltunt, hogy nem volt minden sarkon McDonald's es Dunkin Donuts.

Tuzoltoors (meg mindig kinn van az emlekezzunk a hosi halalt halt tuzoltokra felirat)

Grand Army Plaza es kornyeke a konyvtarral es a Brooklyn muzeummal.



Ennyi volt a varosnezo tura! Hamarossan ujra jelentkezem egy sportos beszamoloval!

2 megjegyzés:

akos írta...

hát nem szar hely ez a NY... csinálhatnál még képeket más városrészekről is!

Áki írta...

Majd igyekszem menni a meg kimaradt varosreszekbe, de eloszor osszeszedem a batorsagomat mielott elnezek Harlembe meg Bronxba!